Szukaj na tym blogu

piątek, 3 listopada 2023

Bigos odchudzony

Bigosik jest potrawką bez kapusty, z pokrajanego drobno mięsa,  z sosem kwaskowatym, zwykle z dodaniem jabłek.                                                                  Z.Gloger, "Encyklopedia staropolska"

 "Warto wspomnieć, że jeszcze w XVII i w XVIII wieku na szlacheckie stoły serwowano wprawdzie bigosy przyrządzane na różne sposoby, ale nie było w nich ani kawałka kapusty. Te staropolskie bigosy składały się wyłącznie z mięsa. Brało się na nie  pieczone wcześniej krojone w kawałki mięso wołowe lub skopowe ( z kastrowanych i tuczonych baranów ), cielęcinę, tłusty drób, a nawet ryby i raki  i dusiło się z różnymi przyprawami" 

Takie informacje na temat tego cudownego dania możecie przeczytać w książce "Tradycje polskiego stołu". Dziś trudno sobie wyobrazić bigos bez kapusty! Ale kiedyś spróbuje  taki ugotować :)   Tymczasem mój bigos składa się z kapusty słodkiej i kiszonej oraz pieczonych golonek indyczych i dobrej jakości wiejskiej kiełbasy. Nie znajdziecie w nim boczku, karczku czy łopatki wieprzowej. Chciałam uzyskać delikatny smak i sprawić, aby był lżej strawny. Do takiego bigosu można dorzucić podczas gotowania suszone śliwki i grzyby. Podniosą nie tylko walory smakowe, ale i kolorystyczne. 


 

 

Składniki: 

-1 kg kapusty kiszonej

-mała główka  kapusty słodkiej 

-3 golonki indycze

-1/2 kg dobrej wiejskiej kiełbasy

-1 duża cebula

-1 łyżeczka ziaren kminku  

-1 łyżka majeranku  

-4 liście laurowe

-4 ziela angielskie

-olej do smażenia

-łyżka koncentratu pomidorowego lub dwie sosu pomidorowego

-100 g masła 

-sól, pieprz

-4 suszone śliwki  (opcjonalnie )

-4 suszone grzyby (opcjonalnie)

Golonki zamarynować w mieszance przypraw: papryka słodka i ostra, pieprz, sól. Najlepiej zrobić to dzień wcześniej, na noc.

Na szerokiej i głębokiej patelni rozgrzać łyżkę oleju i obsmażyć z każdej strony na rumiano golonki. Przykryć pokrywką i piec do miękkości. Można również takie obsmażone golonki wstawić do nagrzanego piekarnika.

Główkę kapusty poszatkować, zalać w garnku wodą, gotować krótko, aby lekko zmiękła, odcedzić.

Kiszoną kapustę zalać wodą do połowy jej wysokości w osobnym garnku.  Dodać kapustę słodką, ziele angielskie, liść laurowy, kminek, śliwki i  grzyby. Gotować na wolnym ogniu.  Jeżeli kapusta jest bardzo kwaśna, można ją gotować samą pół godziny i pierwszy wywar odlać, zalać nową wodą i dopiero dodać resztę składników. Odlany wywar zachować. Może być wykorzystany do gotowania kwasiku czy zalewajki.

Cebulę obrać, pokroić w drobną kostkę i zeszklić na maśle.

Po godzinie/dwóch dodać upieczone i oddzielone od kości mięso,  pokrojoną w kostkę czy plasterki kiełbasę oraz cebulę. Gotować jeszcze kolejną godzinę, od czasu do czasu zamieszać.

Pod   koniec gotowania dodać majeranek i przecier lub sos pomidorowy. Jeżeli nie macie takiego sosu możecie dodać 2-3 łyżki keczupu.

Bigos jest lepszy jak postoi co najmniej godzinę przed podaniem.

Jednak najlepiej smakuje następnego dnia :)


 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz