Szukaj na tym blogu

Przetwory i zapasy na zimę

Domowe mrożonki i dobrze wykonane przetwory, znakomicie urozmaicają nasz jadłospis w okresie zimowym i wczesnowiosennym. Żadne produkty kupione w sklepie nie zastąpią sporządzonych w domu kompotów, dżemów czy warzywnych sałatek. Najwygodniejszą metodą  przechowywania żywności jest mrożenie. Trzeba pamiętać jednak, aby mrozić tylko owoce i warzywa zdrowe, jędrne i przede wszystkim świeże. Wszystkie produkty muszą być szczelnie zapakowane w odpowiednie worki foliowe lub pojemniki. Owoce drobne najpierw zamraża się luzem, a potem przesypujemy do woreczków. Rozmrożone produkty trzeba od razu zużyć. Nie wolno ich przechowywać, gdyż mogą być zakażone bakteriami i powodować zatrucia  pokarmowe. Raz rozmrożony produkt nie powinien być drugi raz mrożony.
Warzywa można przetwarzać na różne sposoby. Najczęściej się je kwasi lub marynuje i następnie pasteryzuje.
Co to jest pasteryzacja?
Pasteryzacja to ogrzewanie przetworów w słojach do odpowiedniej temperatury  w odpowiednim czasie. 
Podstawowe zasady:

  • butelki czy słoiki należy wcześniej umyć dokładnie i wyparzyć 
  • słoje napełniać do wysokości 2 cm od górnego brzegu
  • duży, szeroki garnek z grubym dnem wyłożyć lnianą ściereczką 
  • nałożyć pokrywki na słoiki, lekko zakręcić, gdyż powietrze musi mieć ujście
  • słoiki tak ustawiać w garnku, aby się nie dotykały  
  • wlać do garnka tyle  zimnej wody, by sięgała 3/4 wysokości słoików 
  • postawić garnek na ogniu i pomału doprowadzić wodę do wrzenia, a potem powinna lekko mrugać
  • pokrywki częściowo dokręcić jeszcze w garnku, słoiki wyciągnąć na suchą ściereczkę i już mocno dokręcić
  • sprawdzić czy są dokładnie zamknięte, przechylając lekko na bok najlepiej nad zlewem
  • jeżeli przeciekają należy zawartość przełożyć do innego słoika lub tylko zmienić zakrętkę i powtórnie zagotować
  • pamiętajmy, aby za każdym razem wycierać brzeg słoika i zakrętkę do sucha 








Truskawki

Truskawki, podobnie jak inne owoce jagodowe, podczas przechowywania w postaci naturalnej bardzo szybko fermentują. Dlatego, aby uzyskać przetwory wartościowe i trwałe, należy przetwarzać owoce w możliwie jak najkrótszym czasie po ich zebraniu. Jeżeli zachodzi konieczność przechowywania to trzeba to zrobić w lodówce.



Sezon przetworów rozpoczęty. Truskawki przeżywają swój rozkwit. Są teraz mocno czerwone, duże i słodkie. Wykorzystujmy je na wiele sposobów. Można je mrozić w całości lub zmiksować włożyć do słoików i mamy w zimie gotowy mus truskawkowy. Popularnym sposobem jest zasypywanie truskawek cukrem, wystawiamy takie słoiki na słoneczne miejsce do puszczenia soku i później pasteryzujemy takie słoiki. Nie wspomnę już o dżemach, które nie równają się z tymi ze sklepu.
Nalewki truskawkowe to również rarytas, który w zimowe, mroźne wieczory jest super rozgrzewającym lekarstwem. Niedługo zaczną królować maliny, później wiśnie, śliwki i wiele innych naszych polskich doskonałych owoców sezonowych, które wykorzystujmy do zapasów zimowych. Nigdy te kupione w sklepie nie będą równać się z tymi robionymi domowym sposobem. Wymaga to dużo pracy, ale naprawdę warto trochę poświecić swojego czasu. Nawet taki zwykły, domowy, świeżo ugotowany kompot z owoców sezonowych jest dużo bardziej wartościowy niż kolorowe napoje kupowane w sklepach od których dzieci tylko się uzależniają. A przecież wiemy ile zawierają cukru, kalorii, nie wspomnę o konserwantach. Dlatego dzisiaj proponuje domowy kompocik z wykorzystaniem zeszłorocznych jabłek i obecnych właśnie
truskawek.








Kompot z truskawek i zielonego agrestu na zimę



-2 kg truskawek

-20 dag zielonego agrestu

-2 szklanki wody

-40 dag cukru

Dojrzałe, jędrne truskawki po oczyszczeniu i umyciu układać na przemian z agrestem w przygotowanych słojach. Im staranniej truskawki będą ułożone tym więcej zmieści się ich w słoiku i mniej zalewy trzeba będzie wlać do słoika. Zagotować wodę z cukrem, zalać owoce, słoje zamknąć i wstawić do pasteryzacji. Od momentu wrzenia wody pasteryzować jeszcze 15 minut.Taki kompot po otwarciu można rozcieńczyć przegotowaną wodą. 


Przecier z truskawek bez cukru

Świeże truskawki umyć, osączyć, przebrać, oczyścić z szypułek a następnie przetrzeć przez sito lub zmiksować. Przygotowanym przecierem napełniać butelki lub małe słoiki. Napełnione butelki czy słoiki zamykamy. Nastawiamy do pasteryzacji i trzymamy w temperaturze wrzenia około 25 minut. W ten sposób przyrządza się przeciery z innych owoców. Z tym, że agrest i jabłka oraz wiśnię przed przetarciem należy rozgotować. 

Konfitura z truskawek

-1 kg truskawek

-1 kg cukru

-szklanka soku z wyciśniętego zielonego agrestu

Wyciśnięty sok z agrestu zielonego jeszcze niedojrzałego z dodatkiem 75 dag cukru zagotować. Usunąć powstałą szumowinę. Umyte truskawki rozłożyć pojedynczo na ściereczce, aby obeschły.
Wkładać truskawki partiami do syropu, doprowadzić do wrzenia i odstawić na kilka godzin lub do następnego dnia. Następnie zagotować, dodać pozostały cukier i po jego rozpuszczeniu znów odstawić do następnego dnia. Jeżeli znów powstała na wierzchu szumowina to ja usuwamy przed odstawieniem. Następnego dnia kilka minut powoli gotować i razem z syropem włożyć do wymytych, wygotowanych słoików. Szczelnie zamknąć, pamiętając o starannym wytarciu brzegów słoika i nakrętki. Odstawiamy w chłodne, ciemne pomieszczenie.


Dżem z truskawek


Dżem z samych truskawek zawsze jest dość płynny, ponieważ zawierają bardzo mało związków galaretujących. Dlatego warto do nich dołożyć trochę zielonego agrestu.

-1,20 kg truskawek

-30 dag zielonego, wyrośniętego agrestu

-1,20 kg cukru

Umyty agrest rozparować w naczyniu z odrobiną wody na dnie, przetrzeć przez sito. Przecier wylać do płaskiego, szerokiego garnka, zagotować, wsypać cukier, rozpuścić. Do tej mieszaniny włożyć oczyszczone truskawki, gotować, mieszając od czasu do czasu. W czasie gotowania zdejmować wytwarzającą się na powierzchni piankę tzw. szumowinę. Gdy owoce staną się szkliste, a dżem nabierze odpowiedniej gęstości, włożyć do wymytych, wyparzonych słoików, od razu zamknąć. Ilość cukru można zmniejszyć do 1 kg, ale wtedy nieco dłużej trzeba gotować dżem, aby był odpowiednio gesty. 

Nalewka z truskawek

2 kg truskawek zasypujemy 1/2 kg cukru. Odstawiamy na parapet okna od strony południowej, gdzie najdłużej świeci słońce, na 24 godziny. Po tym czasie zalewamy truskawki wraz z powstałym sokiem spirytusem ( 1/2 l ) i wódką czystą ( 1/2 l ).  Odstawiamy w ciemne, chłodne miejsce na dwa miesiące. Można dodać laskę wanilii lub jeden goździk albo pozostać przy naturalnym smaku truskawek. Po dwóch miesiącach leżakowania, rozlewamy nalewkę do butelek. Im dłużej będą sobie stać w ciemnej spiżarni lub piwniczce tym lepiej. Pyszna, rozgrzewająca w zimowe wieczory nalewka, nie mówię o tym, że to świetne naturalne lekarstwo w przeziębieniach. Na zdrowie :) 





Kompoty na bazie agrestu



wersja I - agrest + czarna porzeczka
wersja II - agrest
wersja III - agrest + czarna porzeczka + maliny
Agrest oczyszczamy z szypułek i ogonków. Wszystkie owoce dokładnie płuczemy układamy w słoikach. Dodam, że agrest powinniśmy nakłuwać wykałaczką, co zapobiega jego pękaniu podczas pasteryzacji. 
Syrop do zalania owoców:
1 l wody zagotowujemy z dwiema szklankami cukru. Gorącym syropem zalewamy owoce w słoikach. Pasteryzujemy 20 minut.

Kompot z moreli, czereśni, agrestu




Owoce zalewamy syropem  jak w poprzednich kompotach i pasteryzujemy.



Cukinia






Sezon na cukinię rozpoczęty. Cukinia jest łagodna w smaku, lekkostrawna i mało kaloryczna. Młode cukinie wystarczy umyć, nie obierać ze skórki, pokroić w talarki, paseczki i możemy spokojnie spożywać na surowo. Jest to warzywo uniwersalne , które można przyrządzać na wiele sposobów. Nadaje się do smażenia, duszenia, marynowania, pieczenia. Jej kwiaty są jadalne i świetnie smakują smażone w cieście naleśnikowym. Tym razem chce Wam zaprezentować  moje ulubione sałatki na bazie cukinii, która właśnie pienie obrodziła na  moim ogródku :) 

Sałatka I

-3 duże cukinie
-3 duże cebule
-dwie duże marchewki
-ziarna gorczycy i pieprzu
-ziele angielskie
-liść laurowy
-1 łyżka soli
-pęczek pietruszki
-olej

Na zalewę:
-1 l wody
-200 ml octu
-200 g cukru
Składniki zalewy zagotować. Jeszcze gorącą napełniać słoiki.

Cukinię umyć, przekroić na cztery części, usunąć gniazda nasienne.
Zetrzeć na tarce o grubych oczkach, posolić, wymieszać i odstawić do puszczenia soku ( ok. 1 godz. ) Następnie odlać sok, wetrzeć na tarce o grubych oczkach marchewkę, dodać pokrojoną w półkrążki 
cebulę i posiekaną natkę pietruszki. Wymieszać. Na dno każdego słoika wsypać kilka ziaren gorczycy i pieprzu, trzy ziela angielskie i dwa listki laurowe. Słoiki napełnić cukiniową sałatką, zalać przygotowaną wcześniej zalewą tak, aby tylko przykryła sałatkę. Na wierzch każdej sałatki wlać dwie łyżki oleju. Słoiki zakręcić, pasteryzować od momentu zagotowania 25 minut.






Sałatka II

Zalewa jak do sałatki nr I plus łyżka soli.
-duża cukinia
-papryka czerwona i żółta
-główka czosnku
-gałąź kopru
-ziarna gorczycy i pieprzu
-ziele angielskie
-liść laurowy
-olej
Cukinię umyć, przekroić na cztery części, usunąć gniazda nasienne, pokroić w grubsze pół plasterki. Z papryki również usunąć gniazda nasienne, pokroić w grubsze paski  lub kostkę.
Ząbki czosnku obrać, grubsze pokroić na trzy części, małe pozostawić w całości. Na dno słoików wsypać po kilka ziaren gorczycy, pieprzu, ziela angielskiego oraz trzy liście laurowe i pociętą łodygę kopru. Napełniać słoiki warstwami: cukinia, papryka, czosnek, podzielone gałązki kopru. Zalać gorącą zalewą.
Na wierzch wlać 2 łyżki oleju. Zakręcić słoiki. 
Pasteryzować od momentu zagotowania 25 minut.

Sałatka III

Zalewa jak w sałatce nr II

-duża cukinia
-dwa duże ogórki
-jedna zielona papryka
-jedna duża cebula
-dwie duże marchewki
-pęczek natki pietruszki
Z cukinii usuwamy gniazda nasienne, kroimy w grubsze pół plasterki. Ogórki obieramy ze skórki, kroimy w grubsze plastry.
Z papryki usuwamy gniazda nasienne i kroimy w grubsze paski.
Obraną cebulę dzielimy na pół i kroimy w grubsze pół plastry. Marchewkę w całości gotujemy 10 minut po czym kroimy w grubsze krążki. Warzywa mieszamy z poszatkowaną pietruszką. Na dno słoików wsypujemy przyprawy, napełniamy mieszanką warzywną. Wlewamy  gorącą zalewę. Uzupełniamy wierzch  2 łyżkami oleju. Zakręcamy i pasteryzujemy 25 minut. 

Cukinia w zalewie curry







-młode cukinie do 12 cm
- główki cebuli
-ziarna gorczycy, pieprzu, ziela angielskiego
-liść laurowy
Zalewa:
-1/2 l wody
-1/2 szklanki cukru
-1/2 szklanki octu 10%
-łyżeczka curry
-łyżeczka soli
-szczypta cynamonu
Cukinie myjemy, przekrawamy wzdłuż na pół. Na dno słoika wsypać kilka ziaren pieprzu i gorczycy, dwa ziela angielskie i dwa liście laurowe. Cebule podzielić na cztery części. Układać cukinię ściśle w słoiku przekładając kawałkami cebuli.  Na jeden słoik jedna cebula. Składniki zalewy zagotować i gorącą zalać  cukinię. Od momentu zagotowania pasteryzować 15 minut.

Cukinia z młodą marchewką i cebulą





Zalewa:
-1/2 l przegotowanej gorącej wody
-1/2 szklanki octu 10%
-1/2 szklanki cukru
-łyżeczka soli
-dwie łyżeczki curry
Wszystkie składniki zalewy dokładnie mieszamy.

-kilka młodych cukinii do 12 cm
-kilka młodych, niedużych  marchewek 
-główki cebuli
-ziele angielskie
-liście laurowe
-ziarna pieprzu
Na dno słoika wsypujemy trzy ziela angielskie, trzy liście laurowe,  kilka ziarn pieprzu, jedna cebule pokrojoną w ćwiartki. Marchewki obgotowujemy 10 minut, obieramy delikatnie ze skórki, i układamy w słoiku na przemian z pokrojoną wzdłuż na cztery lub dwie części cukinią. Między warzywa wkładamy drugą główkę cebuli również pokrojoną na cztery części. Zalewamy przygotowaną marynatą warzywa i pasteryzujemy od zagotowania 15 minut.




Sałatka z tartą cukinią i papryką

Składniki:
-3 duże cukinie
-papryka żółta
-papryka czerwona
-główka czosnku

Zalewa:
-na 4 szklanki przegotowanej wody 1/2 szklanki octu 10%, 1/2 cukru, 1 łyżka soli
Cukinię dokładnie myjemy, odcinamy brzegi, przekrawamy wzdłuż na cztery części, wykrawamy gniazda nasienne i ścieramy na  tarce o grubych oczkach. To samo robimy z paprykami. Czosnek obieramy i kroimy w cienkie plasterki. Zalewę dobrze mieszamy do rozpuszczenia soli i cukru, zalewamy warzywa tak, aby prawie je przykryła. Odstawiamy na godzinę, po czym nakładamy do wyparzonych słoików , na wierzch każdego dodajemy łyżkę oleju, zakręcamy i pasteryzujemy od zagotowania 20 minut.  

Cukinia w talarkach z papryczką chili

Składniki:
-5 młodych cukinii ( 12 cm )
-papryka czerwona
-papryka zielona
-papryczka chili
-główka czosnku
-garść natki pietruszki
Zalewa jak w przepisie poprzednim.

Cukinię myjemy, odkrawamy brzegi, kroimy w talarki. Z papryk usuwamy gniazda nasienne, kroimy w grube, krótkie paski. Papryczkę chili oczyszczamy z nasion i z kolei kroimy w cieniutkie paseczki. Ząbki czosnku obieramy i pozostawiamy w całości. Natkę siekamy i dodajemy do reszty warzyw. Wszystkie składniki również zalewamy marynatą i odstawiamy na godzinę. Nakładamy do słoików i pasteryzujemy jak w przepisie wyżej.


Ogórki





Ogórki kiszone na zimę

-nieduże, jędrne ogórki
-czosnek
-liście laurowe oraz z wiśni lub czarnej porzeczki
-ziele angielskie
-korzeń chrzanu
-łodyga kopru
Zalewa: na 1 l przegotowanej, letniej wody  daję dwie łyżeczki soli.
Nie używać soli z mikroelementami! Może ona pogorszyć smak i sprawić, że ogórki stracą jędrność.

W litrowym słoju układam na dnie  dwa ziela angielskie,po dwa liście laurowe i wiśniowe, gałąź kopru, dwa ząbki czosnku, kawałek korzenia chrzanu. Układam ściśle ogórki przekładając jeszcze przyprawami. Zalać ogórki solanką. Używając słoiki na szklane denko, pamiętajmy aby pod spód podłożyć czystą, suchą gumkę namoczoną w surowym białku. Zapewni to szczelne zamkniecie słoika. Odstawić słoiki w ciepłe miejsce. Kiedy zacznie się fermentacja  wynieść do chłodnego, ciemnego pomieszczenia.
Jeżeli mamy upalne lato i ogórki bardzo szybko kisną, możemy poddać je szybkiej pasteryzacji, aby zatrzymać fermentacje. 

Ogórki warszawskie




- 6 kg ogórków średniej wielkości
-przyprawy na słoik: natka pietruszki, listki selera, kilka ziaren pieprzu i ziela angielskiego,1/2 łyżeczki nasion gorczycy, duży ząbek czosnku, średniej grubości krążek cebuli, kawałek marchwi, mała laska chrzanu, łodyga zielonego kopru

Zalewa:
-5 l wody 
-3 szklanki octu
-1 szklanka cukru
-3 łyżki soli
Zalewę zagotowujemy, dobrze mieszamy, żeby składniki się rozpuściły. Odstawiamy do wystudzenia. Do słoików wkładamy przyprawy, układamy ściśle ogórki, zalewamy zimną zalewą. Słoje zakręcamy, układamy w szerokim garnku do pasteryzacji. Uwaga: słoje muszą się tylko zagotować i natychmiast wyciągamy do wystygnięcia. Nie mogą się gotować dłużej, ponieważ będą miękkie.

Ogórki marynowane z dodatkiem wina


Składniki:
- ogórki średniej wielkości
-kilka gałązek świeżego kopru
-kilka gałązek natki pietruszki
- gałązki świeżego lub suszony rozmaryn
Solanka:
Na 1 l wody - łyżka soli
Umyte ogórki zalewamy solanką na ok 12 godzin. Po tym czasie ogórki wyjmujemy, wycieramy do sucha i układamy w słoikach, przekładając gałązkami kopru, pietruszki oraz rozmarynu. Jeżeli używamy suszony to ok. łyżeczki na słoik o pojemności 2 l. 
Zalewa:
-szklanka octu 10%
-szklanka białego wytrawnego wina
-4 szklanki wody
-3 łyżeczki soli
-1/2 szklanki cukru
-łyżeczka ziaren pieprzu lub gorczycy
-dwa liście laurowe 
-duża cebula pokrojona w plastry
Zagotowujemy wszystkie składniki. Gorącą zalewą wypełniamy słoiki z ogórkami. Zakręcamy i odstawiamy w chłodne miejsce.



Kiszona  kapusta w słoiku





-zbite głowy kapusty
-sól do przetworów

Oczyszczoną z wierzchnich liści kapustę drobno szatkujemy. Przekładamy  do dużej miski lub szerokiego garnka i solimy w proporcjach: na 1 kg poszatkowanej kapusty 2 łyżeczki soli. Mieszamy dokładnie i odstawiamy na kilka godzin, a najlepiej na noc, przykrywając czystą ściereczką. Następnie kapustę odciskamy, ubijamy w słoiku do wysokości 3/4 .  Można dodać odrobinę kminku, utartą cienko marchew ewentualnie małe kwaśne jabłko.
Kapustę zalewamy w słoju solanką - na 1 l wody płaska łyżeczka soli. Zakręcamy słoiki i odstawiamy w ciemne  miejsce, najlepiej do piwnicy lub spiżarni. Przez dwa miesiące powinna stać w jednym miejscu bez poruszania.


Sałatki wielowarzywne

Wybór warzyw na zimowe sałatki jest teraz nieograniczony. Rok temu, szukając nowych inspiracji na zimowe sałatki, natrafiłam na ten właśnie przepis. Sałatka jest niesłychanie łagodna i dzięki połączeniu takich warzyw pyszna. Można zmieniać sobie smak tej sałatki np. dodając przewagę jednego składnika. Ja daję najwięcej ogórków, ale można dać większą ilość pieczarek lub kalafiora itp.

W ten sposób sami kontrolujemy smak sałatki. W tym roku zaryzykowałam i dodałam jeszcze papryczkę chili. Chciałam jej nadać bardziej pikantny smak. Jeżeli lubicie eksperymenty, spróbujcie :)

Sałatka z ogórkiem, kalafiorem, pieczarkami, cebulą i papryką



Składniki:
-1,5 kg ogórków
-główka kalafiora
-1,5 kg pieczarek
-1 i 1/2 papryki czerwonej
-2 papryki żółte
-3 cebule
Solanka: 10 szklanek wody ( szklanka o pojemności 220 ml ) wymieszać ze szklanką soli.
Zalewa: 2 szklanki octu, 6 szklanek wody, 4 szklanki cukru

Ogórki dokładnie umyć, nie obierać ze skórki, pokroić na grubsze plasterki. Cebulę pokroić w piórka.
Paprykę pokroić w paski. Warzywa zalać solanką na 2 godziny.

Kalafior podzielić na różyczki i obgotować krótko, dosłownie minutę od zagotowania. Pieczarki dokładnie umyć i również zagotować krótko w lekko osolonej wodzie. Zalane solanka warzywa odcedzić, połączyć z kalafiorem i pieczarkami. Zalać zalewą. Warzywa wkładać do słoików, uzupełnić zalewą. Pasteryzować 15 minut. Jeżeli zdecydujecie się na dodanie papryczki chili, to włóżcie ją do słoika w całości. aby nie wypłynęły ziarenka. Jest szansa, że wtedy nie będzie bardzo ostra :) 

Fasolka szparagowa w pomidorach



Proporcje na słoik 1/2 l
-garść fasolki szparagowej ( ok. 15 dag )
-dwa duże pomidory ( najlepiej malinówki )
-jedna średnia cebula (ok. 10 dag )
-jedna nieduża marchew
-łyżeczka cukru 
-łyżeczka octu
-pół łyżeczki soli
-dwie łyżki oleju
-szczypta chili lub jedna mała papryczka chili
- kilka ziaren pieprzu 
- trzy ziela angielskie
- dwa liście laurowe
-dwa ząbki czosnku
-garść zielonej pietruszki
Z fasolki odciąć dwie końcówki, ugotować do miękkości - ok. 20 minut. Marchewkę ugotować w całości - ok. 10 minut. Pomidory sparzyć, obrać ze skórki. Obraną cebule pokroić w pół krążki i zeszklić na oleju. Dodać pokrojone w kostkę pomidory i chwilę gotować  bez przykrycia, na wolnym ogniu, do lekkiego odparowania wody. Następnie dodać pokrojoną w plasterki marchewkę, w całości fasolkę szparagową. Dodać sól, ocet, cukier, szczyptę chili. Zamiast sproszkowanej chili można użyć jedną papryczkę chili bez ziaren, podsmażoną wraz z cebula. 
Zagotować. Zdjąć z ognia. Na dno słoika wsypać pieprz, ziele, liść laurowy, obrane ząbki czosnku, posiekaną natkę pietruszki. Wypełnić słoik fasolką z warzywami. Pasteryzować 20 minut. 


Kalafior z papryką w zalewie musztardowej




Składniki: 
- kilka ugotowanych różyczek kalafiora
-jedna czerwona papryka
-jedna papryczka chili
Kalafior gotujemy bardzo krótko, dosłownie 2 minuty od zagotowania. Będzie wtedy lekko chrupiący. Paprykę kroimy wzdłuż na sześć  części. Układamy w słoiku na przemian.
Papryczkę chili pozostawiamy w całości, nie usuwając ogonka. Zapobiegnie to wypłynięciu ziaren, dzięki czemu zalewa nie będzie taka pikantna. Jeżeli nie chcemy mieć pikantnej zalewy, wystarczy po prostu pominąć papryczkę.
 Na zalewę:
1 l wody zagotować z 1 i 1/2 szklanki cukru, łyżeczką soli i szklanka octu 10% 

Do zalewy dodać 2 łyżki oleju  i 4 łyżeczki musztardy francuskiej lekko ostrej. Wymieszać i zalać warzywa ułożone warstwami w słoiku.


Mrożona nać pietruszki





Do pojemnika przeznaczonego na mrożonki wsypujemy wcześniej umytą, wysuszona i posiekaną nać pietruszki. Pojemnik szczelnie zamykamy i podpisujemy. Wkładamy do zamrażarki i w zimie mamy   gotowy dodatek do potraw.


Warzywa solone

Metoda solenia należy konserwować tylko te warzywa, których używa się do potraw w małych ilościach, gdyż dodatek soli do tych przetworów jest bardzo duży. Potrawy z dodatkiem solonych warzyw nie wymagają zwykle dodatkowego solenia.

Jest to alternatywa, w razie awarii zamrażarki, kiedy całe zapasy rozmrożonych produktów trzeba będzie wyrzucić. 


Zielona pietruszka konserwowana solą



-1 kg natki pietruszki
-15 dag soli bez mikroelementów Pietruszkę siekamy i wsypujemy do słoika  pierwszą warstwę, przesypujemy łyżeczką soli, wsypujemy kolejną warstwę pietruszki, ubijamy ściśle i znowu sypiemy  warstwę soli, i tak aż do końca słoika. Taką pietruszkę spokojnie można przechowywać do zimy w lodówce.


Włoszczyzna solona




-60 dag marchwi
-15 dag pietruszki korzenia
-15 dag selera-8 dag zielonej pietruszki
-2 dag zielonych liści selera
-17 dag soli
Warzywa umyć, obrać, opłukać, pokroić w cienkie paski lub zetrzeć na tarce o dużych oczkach, wymieszać z solą, układać w słojach, ugniatając drewnianą łyżką. Przechowywać w lodówce lub w ciemnym, chłodnym pomieszczeniu.  












Brak komentarzy:

Prześlij komentarz