Szukaj na tym blogu

piątek, 9 listopada 2018

Wigilijna kapusta z grochem

Jak Polska długa i szeroka na Wigilię wszyscy jedzą kapustę  👍Różnorodność jej gotowania jest ogromna. Jedni dodają do niej grzyby, inni wędzone śliwki lub różnego rodzaju kasze. U mnie w domu tradycją jest podawanie kapusty z grochem i kaszą jaglaną, polaną na talerzu lnianym olejem. Podstawą jest dobrej jakości kiszona, a nie kwaszona, kapusta 😊 Kapustę kiszoną otrzymujemy w procesie fermentacji, po uprzednim zasoleniu. Natomiast kwaszoną uzyskuje się dodając do kapusty ocet, cukier, konserwanty. Ten rodzaj kapusty jest wręcz szkodliwy dla zdrowia. Jeżeli nie posiadamy swojej, domowej kapusty, zwracajmy uwagę kupując ją w sklepie czy jest to kiszona czy kwaszona.
Sposób gotowania mojej kapusty z grochem jest bardzo prosty.






Potrzebujemy:

- 2,5 kg kapusty kiszonej
- 1/2 kg grochu średniej wielkości
- 1/2 szklanki kaszy jaglanej
- jedna duża cebula
-150 g masła
-3 liście laurowe
-3 ziela angielskie
-łyżka kminku
-sól, pierz do smaku

Dzień wcześniej, na noc, zalewamy groch zimną wodą. Na drugi dzień wodę odlewamy, zalewamy świeżą, tak aby przykryła groch co najmniej 2 cm powyżej. Gotujemy na wolnym ogniu do miękkości.
Kapustę zalewamy wodą tak, aby całkiem jej nie przykryć. Jeżeli jest bardzo kwaśna, gotujemy ok. 20 minut i odlewamy wywar, ale zachowujemy go. Może się przydać na koniec gotowania, jeżeli uznamy, że jednak trzeba dokwasić kapustę. Po odcedzeniu zalewamy kapustę ponownie, do jej poziomu, gorącą wodą, dodajemy liście laurowe, ziele angielskie, kminek. Gotujemy do miękkości.
Kaszę wsypujemy na wierzch kapusty, nie mieszamy, czekamy aż napęcznieje.
Kiedy mamy już miękką kapustę i kaszę, dodajemy ugotowany i odcedzony groch. Łączymy wszystko i mieszając, od czasu do czasu, gotujemy jeszcze ok. 10 minut. Jeżeli z kapusty, w trakcie gotowania, odparowało dużo wody, uzupełniamy przegotowaną, gorącą wodą, kasza bowiem wchłania wodę lub dolewamy odlany wcześniej wywar. Wszystko zależy od tego, jaki poziom kwaśności chcemy uzyskać.
Na maśle podsmażamy pokrojoną drobno cebulę i dodajemy do kapusty. Solimy i pieprzymy do smaku.
Taka kapusta jest najlepsza drugiego dnia.
Podajemy z gotowanymi ziemniakami lub po prostu z pieczywem.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz