wtorek, 22 listopada 2016

Pieczone ziemniaki z pieczarkami

Kontynuując tydzień z ziemniakiem, proponuję to warzywo  w formie pieczonej. Ale za nim przejdę do  przepisu, kilka informacji z pochodzenia ziemniaka.
W XVII i XVIII wieku ziemniaki zaczęto uprawiać w Europie Środkowej i Wschodniej. W Polsce pokazały się po raz pierwszy w XVII wieku. Jan III Sobieski przysłał je swojej ukochanej Marysieńce jako osobliwość cesarskich ogrodów w Wiedniu, ale w Wilanowie zostały przyjęte chłodno. Ogrodnik królewski zaczął je uprawiać  w swoim ogrodzie i zaopatrywać magnackich snobów. 
Polacy woleli kasze i kluchy od ziemniaków, ale pod koniec panowania Augusta III zaczęto je uprawiać w Koronie, na Litwie i na Rusi, a za Stanisława Augusta już pędzono z nich wódkę. Naprawdę popularne stały się dopiero po roku 1812, kiedy uratowały ludność od klęski głodu. Od tego czasu Polska stała się krajem, o którym poeta Włodzimierz Zagórski pisał: Znaszli tej kraj, gdzie kartofla dojrzewa?Dziś bez ziemniaków trudno wyobrazić sobie polski jadłospis. Jak kraj długi i szeroki pyrki, kartofle, grule, ziemniaki można przyrządzać na wiele sposobów.
A oto jeden z nich:Składniki:
-8 ziemniaków jednakowej wielkości
-30 dag pieczarek
-jedna duża cebula
-łyżka masła
-20 dag sera zółtego
-folia aluminiowa
-olej do wysmarowania 
Sos:
-pół kostki serka kanapkowego typu Favita
-małe opakowanie śmietany 12 %
-pół czerwonej papryki
-posiekana natka pietruszki
Ziemniaki dokładnie wyszorować pod bieżącą wodą. Każdy owinąć w wysmarowaną olejem folię aluminiową. Wstawić do nagrzanego do 200 stopni piekarnika na 50 minut. W tym czasie podsmażamy  na maśle pokrojoną w kostkę cebulę, dodajemy również pokrojone w kostkę pieczarki, dusimy  do odparowana wody. Upieczone ziemniaki studzimy. Najlepiej upiec je dzień wcześniej. Przekrawamy na pół i delikatnie łyżką wydrążamy środek, tak aby powstała łódeczka. Wydrążony miąższ drobno siekamy i łączymy z pieczarkami. Solimy i pieprzymy do smaku. Nadziewamy farszem ziemniaczane łódeczki, posypujemy po wierzchu startym  serem i zapiekamy w dobrze nagrzanym piekarniku 15 minut.
W tym czasie przygotowujemy sos. Ser dobrze ucieramy ze śmietaną, dodajemy pokrojoną w drobną kostkę paprykę i posiekaną natkę pietruszki. Nie solimy ze względu na dość słony ser.
Upieczone ziemniaki wykładamy na talerz i podajemy z serowym sosem. Zamiast sosu można zaserwować bukiet surówek.