Szukaj na tym blogu

wtorek, 2 sierpnia 2016

Kiszona kapusta na zimę

Każdy ma swój sposób na kiszenie kapusty. Tradycyjnie powinno się kisić w drewnianej dębowej beczce. Nie każdy jednak ma odpowiednie pomieszczenie do przechowywania takiej beczki. Dlatego powszechną metodą stało się dziś kiszenie w słojach lub kamiennych garnkach. Do kiszenia najlepsze są późne odmiany kapusty, np, tzw. "kamienna głowa". Jej główki są duże i twarde, o zbitych liściach i białym miąższu. Duże znaczenie ma również grubość szatkowanej kapusty, im drobniej poszatkowana, tym lepsza.
Ważne jest też solidne ubijanie kapusty w naczyniu i początkowe przechowywanie w temp. 18-20° C  W pierwszych dniach fermentacji wytwarzają się gazy, które wytwarzają pianę.  Gdy skończy się ten burzliwy okres przenieść należy kapustę do chłodnego pomieszczenia ( do 10°C ) Fermentacja zwolni wtedy zdecydowanie tempo.







-zbite głowy kapusty
-sól do przetworów

Oczyszczoną z wierzchnich liści kapustę drobno szatkujemy. Przekładamy  do dużej miski lub szerokiego garnka i solimy w proporcjach: na 1 kg poszatkowanej kapusty 2 łyżeczki soli. Mieszamy dokładnie i odstawiamy na kilka godzin, a najlepiej na noc, przykrywając czystą ściereczką. Następnie kapustę odciskamy, ubijamy w słoiku do wysokości 3/4 .  Można dodać odrobinę kminku, utartą cienko marchew, ewentualnie małe kwaśne jabłko.
Kapustę zalewamy w słoju solanką - na 1 l wody płaska łyżeczka soli. Zakręcamy słoiki i odstawiamy w ciemne  miejsce, ale ciepłe miejsce. Po ustaniu burzliwej fermentacji wynieść najlepiej do chłodnej piwnicy lub spiżarni.

Róbmy przetwory! 2016

1 komentarz:

  1. witam , mam zamiar zrobić kapustę w/g tego przepisu , mam pytanie czy konieczne jest jej odgazywanie.

    OdpowiedzUsuń