sobota, 8 kwietnia 2017

Papryka w oliwie i ziołach

Znakomity dodatek do kanapek, jak również sałatek. Taką paprykę możemy przechowywać w lodówce przez długi czas. Oliwa w której papryka leżakuje, może być wykorzystywana na różne sposoby: można na niej smażyć, dodawać do sałatek oraz surówek. Ma cudowny zapach i smak ziół.

Składniki:    
-kilka papryk w rożnych kolorach
-oliwa lub dowolny olej
-kilka liści laurowych
-kilka ziaren ziela angielskiego
-pieprz ziarnisty
-3-4 ząbki czosnku
-łyżka octu jabłkowego lub sok z cytryny
-szczypta soli
-papryczka chili
Papryki dokładnie myjemy i osuszamy ręcznikiem papierowym.
Całe układamy w brytfannie wyłożonej folią aluminiową i pieczemy w piekarniku  30 minut w temperaturze 180 stopni.
Po czym gorące wkładamy do głębokiej miski i szczelnie przykrywamy folia spożywczą. Po 10 minutach odkrywamy i usuwamy skórkę. Przekrawamy papryki  wzdłuż na pół  usuwamy gniazda nasienne. Ziele angielskie i pieprz rozdrabniamy w moździerzu. Czosnek obieramy i kroimy w cienkie plasterki.
Z papryczki usuwamy gniazda nasienne i kroimy w krążki.
W szerokim słoju układamy warstwę papryki, na niej układamy liście laurowe, czosnek, posypujemy zielem i pieprzem, delikatnie solimy i skrapiamy sokiem z cytryny lub octem. I tak układamy warstwy do wyczerpania składników. Na wierzchu układamy krążki papryczki. Wszystko zalewamy oliwą lub olejem, tak aby przykryć całość. Przechowujemy w lodówce. Im dłużej, tym lepszy będzie mieć smak. Można ją jeść na kromce chleba z masłem, dodawać do wędlin, sałatek, itd.