czwartek, 17 listopada 2016

Kaczka pieczona

Mięso z kaczki nie należy do nisko kalorycznych, ale za to jaki wspaniały ma smak! Bardzo popularnym sposobem jest pieczenie kaczki z owocami: jabłkami, pomarańczami czy też z żurawiną. Ja tym razem proponuje przepis na kaczkę po staropolsku pieczoną z ziemniakami i cebulą.
Składniki:
- wypatroszona kaczka ( u mnie waga wynosiła 1,5 kg )
-ziemniaki, ilość wg.uznania
-kilka cebul
-majeranek
-rozmaryn
-łyżka masła
-sól, pieprz
Kaczkę dokładnie myjemy, usuwamy ewentualne pozostałości piór. Końcówki skrzydeł odcinamy.Wycinamy kuper i szyję, pozostawiając nienaruszoną skórę. Wnętrze kaczki nacieramy dokładnie solą i majerankiem, a zewnątrz tylko solą. Odstawiamy najlepiej na noc do lodówki, a przynajmniej na godzinę przed pieczeniem. 
Ziemniaki i cebulę obieramy, kroimy w drobną kostkę. Mieszamy z rozmarynem, pieprzem, solą i wraz z masłem nadziewamy dokładnie kaczkę, nie zapominając o wypełnieniu również skóry po kaczej szyi, którą najpierw spinamy  wykałaczkami. Po wypełnieniu nadzieniem zszywamy również otwór po wycięciu kupra.  Układamy kaczkę w głębokiej brytfannie, przykrywamy i wkładamy do  nagrzanego do 170 stopni piekarnika. Czas pieczenia zależy od wagi kaczki. W moim przypadku było to 1,5 godziny. Pamiętajmy o częstym polewaniu kaczki wytopionym tłuszczem. Stopniowo zwiększamy temperaturę nawet do 220 stopni. Jeżeli wytopi się spora ilość tłuszczu ponownie zmniejszmy temperaturę do 180 stopni. Na 30 minut przed końcem pieczenia odkrywamy pokrywkę, aby skórka była rumiana i chrupiąca. Podajemy podzieloną na cztery części wraz z upieczonymi ziemniakami, z dodatkiem np. mizerii lub ćwikły z chrzanem.